Anasayfa / Haberler / USTA KALEM YAVUZ KOCAÖMER BU HAFTAKİ KÖŞE YAZISI

USTA KALEM YAVUZ KOCAÖMER BU HAFTAKİ KÖŞE YAZISI

14-22 Temmuz 2018 tarihleri arasında, Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen 2018 Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu (INAS) Avrupa Yaz Oyunları’nda özel milli sporcularımız toplam 24 madalya ile yurda döndüler. 
Şampiyonaya 22 ülkeden 400’ü aşkın sporcu katıldı. Atletizm, yüzme ve masa tenisi branşlarında yarışan özel sporcularımız, 1 altın, 13 gümüş ve 10 bronz madalya kazandılar. Bundan sonraki hedef ise, tabii ki 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları. 
Daha önce de defalarca yazdık. İspanyolların 2000 Sydney Paralimpik Oyunları’nda engelsiz sporcuları oynatarak, özel sporcular basketbol branşında altın madalya almasının sonucunda, Uluslararası Paralimpik Komitesi 2004 ve 2008 Paralimpik Oyunları’nda hiçbir branşta özel sporcuları bu oyunlara kabul etmedi. 
Tartışılacak bir karar. Herkes bir fikir yürütebilir. Ama sonra İngilizler, 2012 Londra Paralimpik Oyunları biraz daha canlı geçsin diye, bir oy farkla birkaç spor branşında yeniden özel sporcuların paralimpik oyunlarına katılmalarını sağladılar. 
Ülkemizde ise; Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu, son senelerde çeşitli sporları Türkiye çapına yayarak, olumlu işler yaptı. Bunun da yavaş yavaş sonuçları görülüyor. 
Böyle devam ederse önümüzdeki yıllarda, özel sporcularımızdan daha nice uluslararası başarılar görmemiz ve sevinmemiz mümkün. 
Diğer engelli gruplarındaki sporcularımızın başarıları yok mu? Tabii ki var. Hem de bağlı oldukları federasyonların doğru dürüst yönetilmemesine rağmen!