Anasayfa / FEDERASYON BAŞKANI

FEDERASYON BAŞKANI

 

 

Birol Aydın ; Kars Sarıkamış’ta Dünya’ya geldi,  İlköğrenimini köy ilkokulunda tamamlayan Birol Aydın Lise sınavını başarı ile kazanarak Kars Susuz Yatılı Öğretmen Okulunu bitirdi. Orta ve lise öğrenimini burada tamamla Aydın, bu yıllarda Boks sporu ile  tanıştı. Boks Sporunda 60 kiloda bir çok derece elden eden  Birol Aydın Ailesi ile ticaret hayatını sürdürürken diğer taraftan kazandığı Celal Bayar Üniversitesi Eğitim Fakültesinde üniversite öğrenimini tamamladı.

Çeşitli illerde Beden Eğitimi Öğretmeni görevi yaptı, bu yıllarda  Sivil Toplum örgütlerinde Başkanlık ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu.

2002 yılında İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölümü Eğitim Uygulama Okuluna atanan Birol Aydın burada öğretmenlik ve Okul Müdürlüğü görevlerini yaptı.

Türkiye’de ilk kez, Zihinsel Engelliler Bando Takımını ardında da Zihinsel Engelliler Semazen Ekibini kurarak gerek Engelliler Camiası içinde gerekse ülke sathında büyük yankı ve umut uyandırdı.

Otistik Çocuklar Mehteran Takımının kurulmasına vesile olan Birol Aydın, Kurmuş olduğu mehteran takımı ile Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın huzurlarında özel bir konser vererek, Otistik Bireylerin sesinin basın yayın kuruluşları aracılığıyla duyurulmasına ve toplumsal farkındalık düzeyinin artırılmasına büyük katkı sağlamıştır.

Öğretmen olarak göreve başladığı yıllardan itibaren sürdürdüğü ‘’İlkleri başarma prensibi’’, Federasyon Başkanlığı görevine seçilmesiyle birlikte ‘’İlklerin Başkanı’’ olma prensibiyle de pekişmiştir.

18 Kasım 2012 tarihinde büyük bir başarıyla delegelerin oyunu kazanarak Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Başkanlığına seçilen Birol Aydın 2. Dönem seçimlerinde yine delegelerin oyunu alarak tek aday olarak Türkiye Özel Sporcular Spor Bakanlığına seçildi.

Federasyon Başkanı Birol Aydın’nın görev yaptığı Kuruluşlar.

İNAS AVRUPA (Avrupa Zihinsel Engelli Sporcular İçin Spor Federasyonu) Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiştir halen Yönetim Kurulu Üyesidir.

TMPK (Türkiye Milli Paralimpik Komitesi) Yönetim Kurulu Üyesi

TFF (Türkiye Futbol Federasyonu Engeliler Koordinasyon Kurulu Yönetim Kurulu Üyesi

Sivil Toplum Kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyeliği görevlerine de devam etmektedir.