Anasayfa / Haberler / TÜRKİYE ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONU İL ŞAMPİYONALARI

TÜRKİYE ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONU İL ŞAMPİYONALARI

TÜRKİYE ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONU İL ŞAMPİYONALARI

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun, 2023 yılı faaliyet takviminde bulunan                      “ Atletizm, Yüzme, Masa Tenisi Türkiye Şampiyonalarına ” katılacak olan sporcuların tespit edilmesi amacıyla,  81 İlimizde  “ Atletizm, Yüzme, Masa Tenisi İl Şampiyonaları ” 13 Mart -19 Haziran 2023 tarihleri arasında düzenlenecektir.

İl şampiyonalarına kulüpler isteği kadar sayıda sporcu ile katılabilir.

Özel Sporcular Antrenörlük belgesi olmayanların Tüm il şampiyonaları ve Türkiye Şampiyonalarında Antrenörlük yapmalarına(sahaya girme, mola alma, taktik verme, vb.) izin verilmez. sporcuya refakat edebilir. kulüp işlemlerini saha dışında yürütebilirler.

Türkiye Şampiyonaları İl şampiyonaları sonuçlarından sonra (en erken 2023 Temmuz) yapılacaktır. Sporcularımızı buna göre yıllık peryotlama yapmanız önerilir. İl şampiyonası sonucunda derece almış ve barajı zorlayan sporcularımızı performansını yükseltecek antrenmanlar yaptırarak hakem kurulları ve il temsilcilerince onaylı belgelemek koşulu ve bildirim yaparak son bildirim tarihine kadar(19 haziran 2023) barajı geçme durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

Özel sporcularımıza başarılar

 

 

Alper TEKALP

Eğitim Kurulu Başkanı

 

 

 

Atletizm, Yüzme, Masa Tenisi il reglamanları;

 

İL ATLETİZM ŞAMPİYONASI REGLAMANI

 

MÜSABAKA YERİ                     : İller  Standart Ölçülere Sahip “Atletizm Pisti”

YAŞ KATEGORİLERİ              : U14- U16- U18-U20 Ve 20 Yaş Üstü Büyükler

ENGEL GRUPLARI                  : Mental, Down Ve Otizm (Erkek- Kadın)

İL MÜSABAKA TARİHLERİ :   15 Mart 2023’de başlayıp, 19 Haziran 2023’de sona erecektir.

SONUÇ GÖNDERME               : Sonuçlar; Resmi atletizm yarışları formatındaki gibi sonucun başhakem, cetvel hakemi, Tössfed İl Temsilcisi, ana branş İl Temsilcisi  imzalı hali taratılarak ‘pdf’ formatında [email protected] adresine gönderilmelidir.

 

MÜSABAKA KURALLARI:

 1. Yarışmalar Özel Sporcular Spor Federasyonu yarışma talimatına, IAAF, IPC, VİRTUS ve SUDS yarışma kurallarına ve bu statüde belirtilen özel hükümlere göre organize

2.    Özel sporcular yarışma talimatı hükümleri uyarınca;

a-) 2015 doğumlular (8 yaş altı) ve daha küçükler Özel Sporcular Atletizm yarışmalarına katılamazlar.

YAŞ KATEGORİLERİ TABLOSU

Küçükler Kategorisi 8 ve 14 yaş
U16 Kategorisi 2008-2009 doğumlu
U18 Kategorisi 2006-2007 (16-17 yaş)
U20 Kategorisi 2004-2005 (18-19 yaş)
Büyükler Kategorisi 2003 ve daha büyükler (20 yaş ve üstü sporcular)

b-) İl Şampiyonalarına, ilinde bulunan ve özel sporcular Atletizm branşında faaliyet gösteren her kulüp, istediği kadar sporcu ile katılım sağlayabilir.

c-) Sporcular müsabakalara 2023 sezonu vizeli ve fotoğraflı lisanslar ile Kimlik ibraz ederek katılabileceklerdir. Sporcuların lisanslarında branş bölümünde “Özel Sporcular Atletizm” yazılmalıdır.

d-) İl müsabakalarına kulüpler sayı sınırlandırılması olmaksızın dilediği kadar sporcu ile katılabilirler. Bir sporcu en fazla 2 (iki ) branşta yarışabilecektir.

2023 VİRTÜS STANDARTLARINA GÖRE YARIŞMALARIN BRANŞLARI AŞAĞIDAKİ TABLODA  BELİRTİLMİŞTİR.

KOŞULAR ATMALAR ATLAMALAR
100 m 3000 m Gülle Atma Uzun Atlama
200 m 5000 m Cirit Atma Üç Adım Atlama
400 m 100 m Engelli (Kadınlar) Disk Atma Yüksek Atlama
800 m 110 m Engelli (Erkekler) Çekiç Atma Sırıkla Yüksek Atlama
1500 m 400 m Engelli (Kadın ve Erkek)

 

e-) TÖSSFED İl temsilciliğinin düzenleyeceği veya Türkiye Atletizm Federasyonu İl temsilciliklerinin düzenleyeceği il yarışlarına katılıp (Okul Sporları dahil) TÖSSFED Atletizm teknik kurulunun belirlemiş olduğu barajlardan en az 1 (bir) baraj geçen sporcular Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanır. Herhangi bir sebepten dolayı kendi illerinde yarışma imkânı bulamayan sporcular, yakın illerdeki müsabakalara kendi imkanları ile katılmak suretiyle derecelerini resmi olarak tescil edebileceklerdir.

f-) İl Atletizm Şampiyonası sonucuna göre gerçekleştirilen derecelerin resmiliğinden Müsabaka Hakemi ve İl Temsilcisi sorumludur. Aksi durumda ilgililer hakkında yasal işlem başlatılır.

g-) Yaş Gruplarında (Down sendromlu, Mental ve Otizm) ilk üç dereceyi elde eden sporculara madalyaları, Gençlik ev Spor İl müdürlüklerince verilir.

ğ-) Türkiye Şampiyonasının tarihi Federasyonumuz www.tossfed.gov.tr web sayfasından İlan edilecektir.

h-) Türkiye Şampiyonalarına, Tössfed’e 2023 yılı akredite olan kulüp sporcuları katılabilir. 2023 yılı spor hizmet ve faaliyetlerine katılmak için federasyonumuza başvuran kulüpler, isim listelerine il temsilcilerinden ulaşabilirler.

I- İl Şampiyonaları sonucunda, Türkiye Şampiyonasına katılım hakkı elde eden, ancak kulübü 2023 yılı akreditasyonu olmayan sporcular, Türkiye Şampiyonasına “Ferdi Lisans” çıkararak katılabildiler.

 

YARIŞMA BRANŞLARI

 

BAYANLAR                            ERKEKLER
1.GÜN 2.GÜN
100 metre Uzun Atlama
400 metre 200 metre
Üç Adım Atlama 1500 metre
800 metre Disk Atma
5000 metre Yüksek Atlama
Gülle Atma Cirit Atma
Sırıkla yüksek atlama 400 m Engelli Bayanlar ve Erkekler
100 m Engelli bayanlar 110 m Engelli erkekler
3000 metre Çekiç atma

 

 

i-)Yarışmalarda çağrı odası uygulaması yapılacaktır. Müsabakaların zamanında uygulanabilmesi için çağrı odası saatlerine özellikle kalabalık illerde dikkat edilmesi gerekmektedir. Sporcular çağrı odasına yarışma saatinden, koşularda 15 dk, atma ve atlamalarda ayrıca yüksek atlama branşında 20dk önce alınacaklardır.

 j-) 100 m, 200 m ve 400 m yarışmaları katılım sayısı dikkate alınarak seçme-final veya doğrudan final olarak koşulabilecektir.

k-) Sporcuların yarışmalarda seri-kulvar yerleşimleri hakemler veya “Teknik Delege” tarafından belirlenecektir.

l-) Alan yarışmalarında, sporcu sayısının 8’den fazla olması durumunda tüm sporcular üç deneme yapacak, üç deneme sonrasında en iyi ilk sekiz dereceyi yapan sporcular üç deneme daha yapacaktır.

m-) Üç adım atlama yarışmaları, kadınlarda 7 metre, erkeklerde 9 metre basma tahtasından yapılacaktır.

n-) Atma branşlarında, kendi malzemeleri ile yarışacak olan sporcuların malzemelerini, yarışmanın başlamasından iki saat önce teknik direktöre imza karşılığı teslim etmeleri gerekmektedir.

 

ATMA BRANŞLARINDA UYGULANACAK KİLO ÖLÇÜLERİ MENTAL VE OTİZMLİ SPORCULAR İÇİN AŞAĞIDAKİ GİBİDİR.

 

  KATEGORİSİ GÜLLE DİSK ÇEKİÇ CİRİT
 

 

 

KADINLAR

BÜYÜKLER 4kg. 1kg. 4 kg 600g
U20 4kg 1kg 4kg 600g
U18 3kg 1kg 3 kg 500g
U16 3kg 750g —– 400g
U14 —- —- —-
KATEGORİSİ GÜLLE DİSK ÇEKİÇ CİRİT
 

 

ERKEKLER

BÜYÜKLER 7,260kg. 2kg. 7.260 kg 800g
U20 6kg 1.750kg 6 kg 800g
U18 5kg 1.5kg 5 kg 700g
U16 4kg 1kg 600g
U14 —- —-

 

DOWN SENDROMLU SPORCULAR İÇİN ATMA BRANŞ AĞIRLIKLARI

 

  GÜLLE ATMA DİSK ATMA CİRİT ATMA
BAYAN 3 kg 750 gr 400 gr
ERKEK 4 kg 1 kg 600 gr

 

NOT:   Down   sendomlu   sporcularda   atma   branşlarındaki   ağırlıklar                  tüm yaş gruplarında geçerlidir.

 

 

o-) Yarışmalarda yüksek atlama branşın da başlama ve ara yükseltme dereceleri aşağıda belirtilmiştir. Ancak yarışmalar esnasında son üç sporcunun kalması ve “Türkiye Rekoru” denemesi için anlaşmaları halinde çıta yükselme aralığı değiştirilebilir.

 

 

 

YÜKSEK ATLAMA BAŞLAMA VE ARA YÜKSELTME DERECELERİ

 

KADINLAR 1.00m 1.05m 1.10m 1.15m 1.20m +3cm 1.40 +2cm
ERKEKLER 1.40m 1.45m 1.50m +3cm 1.70m +2cm

 

 

ö-) Down sendromlu ve Otizmli sporcular da uzun atlama yarışması için uzun atlama basma alanı 50 cm genişliğinde kum havuzuna 10 cm uzaklığında beyaz toz kireç dökülerek oluşturulur.

p-) Mental sporcular uzun atlama yarışmasında basma tahtasından atlayışlarını gerçekleştireceklerdir.

r-) Down sendormlu sporcular da kısa mesafe koşularında takoz şartı aranmaz.

s-) Mental ve otizmli sporculara da kısa mesafe koşularında takoz kullanımı isteğe bağlıdır.  Fakat Türkiye şampiyonasında takoz uygulaması zorunludur.

ş-) Mozaik sporcular kendi kategorilerinde ayrı bir şekilde tasnif edilecektir.

t-)TÖSSFED Atletizm Teknik Kurulu yarışma Reglamanı ve Talimatı ile ilgili gerekli gördüğü durumlarda değişiklik yapma hakkına sahiptir.

 

 1. İL TEMSİLCİLERİNİN SORUMLULUKLARI;

a-) Federasyonumuz tarafından görevlendirilen İl Temsilcisinin, TOSSFED Atletizm branşı teknik kurulu ile iletişime geçmesi,

b-) İl Şampiyonası tarihini belirleyerek, gerekli zaman dilimi içinde spor il müdürlüğünün müsabaka il faaliyet programına dahil etmek, hakem, sağlık, güvenlik, madalya ve saha görevlendirilmelerini sağlaması.

c-) İlde yapılacak müsabakanın il ve ilçelerdeki  tüm kulüplere duyurulması,

d-) İl müsabakası sonuçlarını Türkiye Şampiyonası reglemanında belirtilen sonuç bildirim  tarihinden önce federasyona gönderilmesi,

 

e-) İl temsilcileri farklı illerde yarışmaya katılan kulüplerinin yarışma sonuçlarını; yarışmaya katıldıkları ilin il müdürlüklerinden alarak Federasyona bildirmesi gerekmektedir. (Resmî sonuçların gönderilmesi konusunda gecikme yaşanması durumunda doğacak tüm sorumluluk il temsilcilerine aittir).

f-) İl Şampiyonası yarışma programı İl Temsilcisi tarafından, İl Tertip Komitesi ile belirlenerek yayınlanır.

g-) Isınma anında, müsabakalar esnasında ve itiraz durumunda kafile listesinde bulunan idareci veya antrenör dışında hiç kimse olmamalıdır.

ğ-) Yarışta itiraz olması durumunda itirazlar yazılı olarak İl Tertip Komitesine ve Baş Hakeme yapılacaktır.

 

 

 

 

 

4-TÜRKİYE ATLETİZM ŞAMPİYONASINA KATILIM:

a-) Sporcular ekte bulunan “2023 TÜRKİYE ATLETİZM ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJLARI”na göre; illerinde barajı geçen sporcuların Resmi Sonuçları Federasyona ulaşmasının ardından Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanmış sporcu listeleri www.tossfed.gov.tr adresinde yayınlanır.

b-) Türkiye Şampiyonalarına, Tössfed’e 2023 yılı akredite olan kulüp sporcuları katılabilir. 2023 yılı spor hizmet ve faaliyetlerine katılmak için Federasyonumuza başvuran Kulüpler, İsim Listelerine İl Temsilcilerinden ulaşabilirler.

 • ANTRENÖR VE SPORCULAR:

a-) Sporcu ve Antrenörler Açılış Seremonisine spor kıyafeti (Eşofman ve spor ayakkabısı) ile katılmak zorundadırlar.

b-)Yarışmalar esnasında antrenörler spor kıyafet (eşofman ve spor ayakkabısı) giymek zorundadır.

c-)   Sporcular müsabakaya uygun     forma/şort ile katılmak zorundadır. İl şampiyonasın da sporcular müsabakaya milli takım forması ile katılamazlar.

d-) İl müsabakalarında madalya töreni yapılacak olup; İlk üç dereceyi alan sporcular madalya kürsüsüne kulüp kıyafetleri (eşofman veya şort-tişört ve spor ayakkabısı) ile çıkmaları zorunludur.

6-İTİRAZLAR:

 • İl Şampiyonalarında İtirazlar; itirazı yapılacak müsabakanın sonucun ilan edilmesini takiben 30 (otuz) dk içerisinde yazılı dilekçe ve tutanak ile birlikte İl Temsilcisi ile Başhakem’e teslim ederek itirazını bildirebilir. Yazılı olmayan itirazlar dikkate alınmayacağı gibi, Resmi sonucun ilan edilmesinden 30 (otuz) dk sonra da hiçbir itiraz dikkate alınmaz.

7-  İDARİ BİLGİLER:

 • Katılım Formunun   çıktısını   alıp   Gençlik   ve   Spor   İl   Müdürlüğünce                tasdik          edilmesi
 • Kulüpler tasdik ettirilen katılım formu ile birlikte sporcu lisansları, kimlikleri ile il temsilcisi veya müsabaka yetkililerine eksiksiz olarak teslim

 

 

 • Sporcuların Atletizm sahasındaki ve ısınma alanındaki tüm sorumlulukları ANTRENÖR

 veya İDARECİLERİNE aittir.

 • Özel Sporcular ATLETİZM il faaliyetleri organizasyon yetkisi Federasyon Teknik Kurulu

 tarafından hazırlanan ve federasyon tarafından yayınlanan programa uygun olarak İl Temsilcileri –Tertip Komiteleri tarafından yürütülür.

 

 1. TÜRKİYE ÖZEL SPORCULAR SPOR FEDERASYONU 2023 TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA KATILIM BARAJ DERECELERİ

 

 

 

 

 1. A) DOWN SENDROMLU SPORCULAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJ DERECELERİ

 

 

KADIN

 

BRANŞ

 

ERKEK

21.80 100 m 15.40
49.90 200 m 30.00
2:29.20 400 m 1:34.10
5:45.04 800 m 4:18.50
11:35.20 1500 m 9:34.20
4.82 m Gülle Atma 8.05 m
10.15 m Cirit Atma 18.00 m
11.60 m Disk Atma 15.40 m
2.60 m Uzun Atlama 3.50 m

 

 1. B) OTİZMLİ SPORCULAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJ DERECELERİ

 

KADIN

 

 

BRANŞ

 

 

ERKEK

 

18.25 100 m 14.10
38.10 200 m 28:20.35
1:29.80 400 m 1:04.45
3:05.12 800 m 2:40.20
6:05.20 1500 m 5:15.40
14:40.30 3000 m 12:58.47
8.05 m Gülle Atma 9.10 m
15.00 m Cirit Atma 25.00 m
17.10 m Disk Atma 20.00 m
3.10 m Uzun Atlama 4.35 m

 

 

 1. C) MENTAL SPORCULAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJ DERECELERİ

 

 

KADIN

 

BRANŞ

 

ERKEK

14.50 100 m 12.00
28.50 200 m 25.80
1:06.05 400 m 0:56.00
2:50.00 800 m 2:15.10
5:45.20 1500 m 4:30.00
14:00.00 3000 m 10:55.56
23:30.25 5000 m 17:30.20
21.00 100 m Engelli Koşu Kadınlar
110 m Engelli Koşu Erkekler 19.50
80.00 400 m Engelli 69.70
9.00 m Gülle Atma 11.00 m
21.00 m Cirit Atma 40.00 m
24.00 m Disk Atma 28.20 m
25.00 m Çekiç Atma 30.00 m
4.65 m Uzun Atlama 5.70 m
9 m Üç Adım Atlama 11.00 m
1.35 Yüksek Atlama 1.50 m
Sırıkla Atlama 2.02 m

 

*Teknik Kurul: Katılımın yoğunluğuna göre yarışma programında değişiklik ve reglemanda düzenleme yapma hakkına sahiptir.

Yüksek Performans Direktörü           : Aytunç GÖZ           0546 538 55 00

Yüksek Performans Direktörü YRD : Leman ELMAS       0546 658 69 09

 

 

İL MASA TENİSİ ŞAMPİYONASI REGLAMANI

TT

 

MÜSABAKA YERİ                      : İLLER

YAŞ KATEGORİLERİ               : 8-11 Yaş, 12-15 Yaş, 16-21 Yaş, 22+ Yaş

ENGEL GRUPLARI                   : Mental, Down ve Otizm (Erkek- Kadınlar)

İL MÜSABAKA TARİHLERİ : 15 Mart 2023’de başlayıp,19 Haziran 2023’de sona  erecektir.

SONUÇ GÖNDERME               : Sonuçlar; Resmi yüzme yarışları formatında ki splash sonuç dosyası “smb” uzantılı dosya ile gönderilmeli ve aynı sonucun başhakem imzalı hali taratılarak pdf formatında [email protected] adresine gönderilmelidir.

 

İL TEMSİLCİLERİ; Gençlik ve Spor il müdürlükleriyle koordineli olarak yapmış oldukları il birinciliği müsabakalarını İl temsilcisi sonuç bildirimini teknik kurula ve federasyona bildirecektir.

 

KULÜPLER; il birinciliklerine katılım formlarını yarışma tarihinden en geç 20 gün önce il temsilcilerine bildireceklerdir.  Kulüpler yarışmadan en geç 7 gün önce sporcu listelerinin son halini il temsilcilerine onaylatacaktır.

 

 1. İl Birinciliği:

Kulüplerdeki sporcuların bulundukları illerde il temsilciliği tarafından yapılan turnuvalara katılmaları gerekmektedir. Mental, Otizm ve Down Sendromlular kategorilerinde yaş grupları uygulanmadan Kadın ve Erkek ferdi olarak il birincilikleri yapılacaktır.

 

İl şampiyonalarına illerde özel sporcular branşında faaliyet gösteren her kulüp istediği kadar sporcu ile katılabilir.

 

İl Birinciliği Kontenjanları

 1. İllerde 1 veya 2 kulüp var ise il birinciliği yapılıp, yapılmamasına bakmadan her kulüp için 1’er sporcu ile katılım hakkı verilecektir.
 2. 3 ve 9 arası kulüp olan illerde İl Birinciliği yapılacak olup her ile 6 sporcu kontenjanı verilecektir.( Erkekler 1 Down- 1 Otizm- 1 Mental / Bayanlar 1 Down- 1 Otizm- 1 Mental)
 3. 10 ve üzeri kulüplerimizin olduğu illere 12 sporcu kontenjanı verilecektir.(Erkekler 2 Down- 2 Otizm- 2 Mental / Bayanlar 2 Down- 2 Otizm- 2 Mental)
 4. İl birincilikleri kazanılmış 2 set üzerinden yapılacaktır.
 5. Milli takımda görev yapan özel sporcuların Para Masa Tenisi Türkiye Şampiyonasına direkt katılma hakkı olup il kontenjanlarına tabi değildir.

 

 1. Türkiye Şampiyonası: İl Birinciliğinde dereceye giren sporcular Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanırlar.

 

 

 

 

 

TEKNİK BİLGİLER

 

 1. Şampiyonalarda; Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu, INASFID ve Uluslararası federasyonlarınyarışma talimatları geçerli olacaktır.
 2. Müsabakalarda, sporcuların ITTF(Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu) onaylı raket kullanması zorunludur. Raketi, kurallara uygun olmayan sporcu müsabakalara alınmayacaktır.
 3. Türkiye Şampiyonası’nda Erkek ve Bayanlar için yaş grupları: 8-18 yaş, 19 yaş ve üstü şeklinde olacaktır.

 

ÖNEMLİ NOT: YAŞ KATEGORİSİNİ BAZ ALIRKEN DOĞUM YILI ESAS ALINACAKTIR.

 1. Şampiyona; Mental, Otizm ve Down Sendromlular olarak 3 ayrı grupta yapılacaktır.
 2. Yarışmalar Ferdi Erkek ve Ferdi Bayan kategorilerinde yapılacaktır.
 3. Türkiye Şampiyonası kazanılmış 3 set üzerinden oynanacaktır.
 4. Türkiye Şampiyonası’nda dereceye giren ilk 3 sporcuya madalya verilecektir.
 5. Federasyon tarafından önceden yeri, tarihi ve saati duyurulan karşılaşmalarla ilgili yapılacak teknik toplantıya; geçerli bir mazereti olmaksızın katılmayan/geç katılan kulüpleryarışmalara alınmazlar.
 6. Maç anonsundan itibaren 15 dakika içerisinde sahaya gelmeyen sporcu hükmen mağlup sayılacaktır.
 7. Müsabakaya katılan kulüplerimizin raketlerini kendi imkânlarıyla temin etmeleri gerekmektedir.
 8. SPORCULARIN RAKETLERİ ITTF ONAYLI OLACAKTIR.
 9. MİLLİ SPORCULARIMIZ İL BİRİNCİLİĞİNDE YARIŞMAYACAK OLUP DİREKT TÜRKİYE ŞAMPİYONASINA KATILIM GÖSTERECEKTİR.

 

İL TEMSİLCİLERİNİN SORUMLULUKLARI

a-) Federasyonumuz tarafından görevlendirilen İl Temsilcisinin, TOSSFED Atletizm branşı teknik kurulu ile iletişime geçmesi,

b-) İl Şampiyonası tarihini belirleyerek, gerekli zaman dilimi içinde spor il müdürlüğünün müsabaka il faaliyet programına dahil etmek, hakem, sağlık, güvenlik, madalya ve saha görevlendirilmelerini sağlaması.

c-) İlde yapılacak müsabakanın il ve ilçelerdeki  tüm kulüplere duyurulması,

d-) İl müsabakası sonuçlarını Türkiye Şampiyonası reglemanında belirtilen sonuç bildirim  tarihinden önce federasyona gönderilmesi,

 

e-) İl temsilcileri farklı illerde yarışmaya katılan kulüplerinin yarışma sonuçlarını; yarışmaya katıldıkları ilin il müdürlüklerinden alarak Federasyona bildirmesi gerekmektedir. (Resmî sonuçların gönderilmesi konusunda gecikme yaşanması durumunda doğacak tüm sorumluluk il temsilcilerine aittir).

f-) İl Şampiyonası yarışma programı İl Temsilcisi tarafından, İl Tertip Komitesi ile belirlenerek yayınlanır.

g-) Isınma anında, müsabakalar esnasında ve itiraz durumunda kafile listesinde bulunan idareci veya antrenör dışında hiç kimse olmamalıdır.

ğ-) Yarışta itiraz olması durumunda itirazlar yazılı olarak İl Tertip Komitesine ve Baş Hakeme yapılacaktır.

 

 

ANTRENÖRLER VE SPORCULAR

 

Sporcu, Antrenör veya İdareciler Açılış ve Kapanış Törenlerinde Eşofman ile katılmak zorundadırlar. Yarışmalar esnasında Antrenörler Spor Kıyafeti (Eşofman ve Spor Ayakkabısı) giymek zorundadırlar.

Sporcular kısa kollu veya kolsuz forma, kısa şort veya bayanlar etek veya tek parça spor giysisi, eşofman, çorap ve spor ayakkabısından oluşan bir üniforma giyeceklerdir.(Formalar kesinlikle beyaz renkli olmayacaktır).

HAKEMLER

Uluslararası ve ilgili federasyonların Hakem Kıyafet Yönetmeliklerine göre giyinmek zorundadırlar.

İDARİ BİLGİLER:

SPOR KULÜPLERİ KATILIM FORMUNDA MUTLAKA SPORCUNUN  DOĞUM YILININ BELİRTİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

Türkiye Şampiyonası’na katılmaya hak kazanan Spor Kulüpleri, Katılım Formunu bağlı bulundukları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerine tasdik ettirmeleri gerekmekte olup, Katılım formu, İzin Onayları Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüklerince alınarak asılları ve sporculara ait lisanslar zarflanarak (Kulübün Adı yazılacaktır.) Federasyon Yetkililerine teslim edilecektir.

Federasyonumuz 2023 yılı spor, hizmet ve faaliyetlerinde 1 sporcu sadece 1 branşta katılacaktır. Federasyonumuz şampiyona katılım formunda belirtilen sporcu, antrenör veya yöneticilerindışındaki görevlilerin konaklama ve ulaşım giderlerini karşılamayacak ve konaklama ile ilgili sorumlu olmayacaktır. Şampiyonalara misafir olarak katılım  sağlayacak kişiler otel yetkilileri ile iletişime geçip rezervasyon yaptırmaları önemle rica olunur. 

 

2023 yılı lisansı olmayan ve vizesi yapılmayan sporcu hiçbir surette yarışmalara alınmayacaktır.

Para Masa Tenisi branşı ile ilgili teknik bilgileri aşağıda belirtilen irtibat numarasından öğrenilebilir.

İRTİBAT TELEFONU:

 

SEVİNÇ SERT LAHNA                                                            FATMA  YÜTÜK

05334771819                                                                                      05443645757

 

İL YÜZME ŞAMPİYONASI REGLEMANI

 

MÜSABAKA YERİ                    : İller

YAŞ KATEGORİLERİ            : 8-11 Yaş, 12-15 Yaş, 16-21 Yaş, 22+ Yaş

ENGEL GRUPLARI               : Mental, Down ve Otizm (Erkek- Kadınlar)

İL MÜSABAKA TARİHLERİ : 15 Mart 2023’de başlayıp, 19 Haziran 2023’de sona erecektir.

SONUÇ GÖNDERME             : Sonuçlar; Resmi yüzme yarışları formatında ki splash sonuç dosyası “smb” uzantılı dosya ile gönderilmeli ve aynı sonucun başhakem imzalı hali taratılarak pdf formatında [email protected] adresine gönderilmelidir.

MÜSABAKA KURALLARI:

 1. Yarışmalarda Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu ve FİNA Müsabaka Genel Kuralları geçerlidir.
 2. Sporcular müsabakalara 2023 sezonu vizeli ve fotoğraflı lisanslar ile Kimlik ibraz ederek iştirak edebileceklerdir. Sporcuların Lisanslarında branş bölümünde Özel sporcular yüzme yazmalıdır.

3.         İl Şampiyonalarına, İlinde bulunan ve özel sporcular Yüzme branşında faaliyet gösteren her kulüp, istediği kadar sporcu ile katılım sağlayabilir.

 1. İl müsabakalarında sporcular başlangıçlarını depar taşından yapmak zorundadır. Aksi

taktirde diskalifiye edileceklerdir.

 1. TÖSSFED İl temsilciliğinin düzenleyeceği veya Türkiye Yüzme Federasyonu İl temsilciliklerinin düzenleyeceği il yarışlarına katılıp (vize – il baraj – il teşvik – şenlik vb.) TÖSSFED Yüzme teknik kurulunun belirlemiş olduğu barajlardan en az 1 baraj geçen sporcular Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanır. Herhangi bir sebepten dolayı kendi illerinde yarışma imkânı bulamayan sporcular, yakın illerdeki müsabakalara kendi imkanlarıyla katılmak suretiyle derecelerini resmi olarak tescil
 2. İl yüzme müsabakası sonucuna göre yüzülen derecelerin resmiliğinden barajı geçen sporcunun kulübü, antrenörü, Müsabaka Hakemi ve il temsilcisi sorumludur.
 3. Yaş Gruplarında (Down sendromlu, Mental ve Otizm) ilk üç dereceyi elde eden sporculara madalya İl temsilcilikleri tarafından
 4. Türkiye Şampiyonasının  tarihi   Federasyonumuz   tossfed.gov.tr   web   sayfasından   İlan

edilecektir.

 1. Müsabakalara TÖSSFED’e 2023 yılı akredite olan kulüp sporcuları katılabilir. Kulüpler 2023 branş tescillerine İl Temsilcilerinden ulaşabilirler.
 2. İl Şampiyonaları sonucunda, Türkiye Şampiyonasına katılım hakkı elde eden, ancak Kulübü 2023 yılı Akreditasyonu olmayan Sporcular, Türkiye Şampiyonasına Ferdi Lisans çıkararak katılabildiler.

 

11.    İL TEMSİLCİLERİNİN SORUMLULUKLARI;

 1. Federasyonumuz tarafından görevlendirilen yüzme branşı teknik kurulu ile iletişime geçmesi,
 2. İl Şampiyonası tarihini belirleyerek, gerekli zaman dilimi içinde spor il müdürlüğünün müsabaka il faaliyet programına dahil etmek, hakem, sağlık, güvenlik, madalya ve saha görevlendirilmelerini sağlaması
 3. İlde yapılacak müsabakanın ildeki tüm kulüplere duyurması,
 4. İl müsabakası sonuçlarını Türkiye Şampiyonası reglemanında belirtilen sonuç bildirim tarihinden önce federasyona göndermesi,
 5. İl temsilcileri farklı illerde yarışmaya katılan kulüplerinin yarışma sonuçlarını; yarışmaya katıldıkları ilin il müdürlüklerinden alarak federasyona bildirmesi gerekmektedir. (Resmî sonuçların gönderilmesi konusunda gecikme yaşanması durumunda doğacak tüm sorumluluk il temsilcilerine )
 1. Sporcular antrenörleri eşliğinde, müsabaka başlangıç saatinden bir buçuk saat önce ısınma için havuzu Seanslar başlamadan 15 dakika önce havuzu boşaltılır.
 2. Seremoni, yarışların 1.günü akşam seansından 15 dk. önce yapılacaktır. Sporcular forma- eşofmanlarıyla seremoniye katılacaklardır. Seremoniye mayo ve günlük kıyafet ile sporcu çıkmayacaktır.
 3. İl Şampiyonası yarışma programı İl Temsilcisi tarafından yayınlanır. Havuzda müsabaka günü start listesi İlan edilir.
 4. Isınma anında, müsabakalar esnasında ve itiraz durumunda kafile listesinde bulunan idareci veya antrenör dışında hiç kimse olmamalıdır.
 5. Yarışta itiraz olması durumunda itirazlar yazılı olarak İl Tertip Komitesine ve Baş Hakeme yapılacaktır.

TÜRKİYE YÜZME ŞAMPİYONASINA KATILIM:

Sporcular ekte bulunan “2023 TÜRKİYE YÜZME ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJLARI”na göre; illerinde barajı geçen sporcuların Resmi Sonuçları Federasyona ulaşmasının ardından Türkiye Şampiyonasına katılmaya hak kazanmış sporcu listeleri www.tossfed.gov.tr adresinde yayınlanır.

ANTRENÖR VE SPORCULAR:

 • Sporcu ve Antrenörler Açılış Seremonisine spor kıyafeti (Eşofman ve spor ayakkabısı) ile katılmak zorundadırlar.
 • Yarışmalar esnasında antrenörler spor kıyafet (Eşofman ve spor ayakkabısı) giymek zorundadır.
 • Erkek Sporcular yüzme mayosu, bone, gözlük, terlik, havlu getirmeleri ve kullanmaları

gerekmektedir.

 • Bayan sporcular tek parça yüzme mayosu, bone, gözlük, terlik, havlu getirmeleri ve kullanmaları
 • İl müsabakalarında madalya töreni yapılacak olup; İlk üç dereceyi alan sporcular madalya kürsüsüne kulüp kıyafetleri (Eşofman veya şort-tişört ve spor ayakkabısı) ile çıkmaları

 

İTİRAZLAR:

 • İl Şampiyonalarında İtirazlar; itirazı yapılacak müsabakanın sonucun ilan edilmesini takiben 30 dk(otuz)içerisinde yazılı dilekçe ve tutanak ile birlikte İl Temsilcisi ile Başhakem’e teslim ederek itirazını Yazılı olmayan itirazlar dikkate alınmayacağı gibi, Resmi sonucun ilan edilmesinden 30 dk sonra da hiçbir itiraz dikkate alınmaz.

 

 

İDARİ BİLGİLER:

 • Katılım Formunun çıktısını alıp Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce tasdik edilmesi

gerekmektedir.

 • Kulüpler tasdik ettirilen katılım formu ile birlikte sporcu lisansları, Kimlikleri ile il

temsilcisi veya müsabaka yetkililerine eksiksiz olarak teslim edecektir.

 • Sporcuların yüzme havuzu ve müsabaka esnasındaki tüm sorumlulukları ANTRENÖR veya

İDARECİLERİNE aittir.

 • Özel Sporcular Yüzme il faaliyetleri organizasyon yetkisi Federasyon Teknik Kurulu tarafından hazırlanan ve federasyon tarafından yayınlanan programa uygun olarak İl Temsilcileri –Tertip Komiteleri tarafından yürütülür.

 

MÜSABAKA PROGRAMI:

1.GÜN SABAH SEANSI 2.GÜN SABAH SEANSI
SAAT: 09:00 SAAT: 08:00
200 M. FERDİ KARIŞIK (B/E) 100 M. SIRTÜSTÜ (B/E)
100 M. SERBEST (B/E) 400 M. SERBEST (B/E)
50 M. SIRTÜSTÜ (B/E) 50 M. KELEBEK (B/E)
200 M. KURBAĞLAMA (B/E) 1500 M. SERBEST (B/E)
1.GÜN AKŞAM SEANSI 2.GÜN AKŞAM SEANSI
SAAT: 16:00 SAAT: 15:00
100 M. KELEBEK (B/E) 100 M. KURBAĞLAMA (B/E)
50 M. KURBAĞLAMA (B/E) 200 M. SIRTÜSTÜ (B/E)
200 M. SERBEST (B/E) 50 M. SERBEST (B/E)
800 M. SERBEST (B/E) 200 M. KELEBEK (B/E)
400M KARIŞIK (B/E)

 

 

2023 TÜRKİYE YÜZME ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJLARI

 

50m’lik Havuz BARAJLARI
ERKEKLER YARIŞLAR BAYANLAR
MENTAL / OTİZM DOWN SENDROMLULAR MENTAL / OTİZM DOWN SENDROMLULAR
33.99 52.99 50M SERBEST 43.99 01:03.99
01:18.99 01:48.99 100M SERBEST 01:54.99 02:05.99
03:17.99 03:52.99 200M SERBEST 03:57.99 04:26.99
07:18.99 07:48.99 400M SERBEST 09:03.99 10:04.99
14:55.59 16:05.99 800M SERBEST 18:38.99 20:10.99
25:55.99 28:58.99 1500M SERBEST 28:58.99 32:50.99
48.99 01:01.99 50M SIRTÜSTÜ 58:99 01:13.99
01:47.99 02:11.99 100M SIRTÜSTÜ 02:12.99 02:28.99
03:55.99 04:18.99 200M SIRTÜSTÜ 04:13.99 04:58.99
49.99 01:03.99 50M KURBAĞALAMA 57:99 01:17.99
01:47.99 02:21.99 100M KURBAĞALAMA 02:16.99 02:37.99
04:08.99 04:46.99 200M KURBAĞALAMA 04:37.99 05:10.99
47:99 01:00.99 50M KELEBEK 53.99 01:08.99
01:45.99 02:10.99 100M KELEBEK 02:06.99 02:13.99
04:15.99 04:41.99 200M KELEBEK 04:46.99 05:33.99
03:42.99 04:00.99 200M KARIŞIK 03:56.99 05:01.99
07:18.99 09:13.99 400M KARIŞIK 09:13.99 10:38.99

 

2023 TÜRKİYE YÜZME ŞAMPİYONASI KATILIM BARAJLARI

 

 

25m’lik Havuz BARAJLARI
ERKEKLER YARIŞLAR BAYANLAR
MENTAL / OTİZM DOWN SENDROMLULAR MENTAL / OTİZM DOWN SENDROMLULAR
32.99 52.99 50M SERBEST 42.99 01:02.99
01:16.99 01:48.99 100M SERBEST 01:52.99 02:03.99
03:13.99 03:48.99 200M SERBEST 03:53.99 04:22.99
07:10.99 07:40.99 400M SERBEST 08:54.99 09:55.99
14:44.59 15:53.99 800M SERBEST 18:26.99 19:58.99
25:36.99 28:34.99 1500M SERBEST 28:35.99 32:35.99
47.99 01:00.99 50M SIRTÜSTÜ 57:99 01:12.99
01:45.99 02:09.99 100M SIRTÜSTÜ 02:10.99 02:26.99
03:50.99 04:14.99 200M SIRTÜSTÜ 04:09.99 04:54.99
48.99 01:02.99 50M KURBAĞALAMA 58:99 01:16.99
01:45.99 02:19.99 100M KURBAĞALAMA 02:14.99 02:35.99
04:04.99 04:42.99 200M KURBAĞALAMA 04:33.99 05:06.99
48:99 00:59.99 50M KELEBEK 52.99 01:07.99
01:43.99 02:08.99 100M KELEBEK 02:04.99 02:11.99
04:11.99 04:37.99 200M KELEBEK 04:42.99 05:29.99
03:38.99 03:56.99 200M KARIŞIK 03:52.99 04:57.99
07:10.99 09:05.99 400M KARIŞIK 09:05.99 10:30.99

 

 

 

*Teknik Kurul: Katılımın yoğunluğuna göre yarışma programında değişiklik ve reglemanda düzenleme yapma hakkına sahiptir.

 

İletişim Yüzme Teknik Kurul Başkanı Gaye KURUBAŞ 0505 212 33 36,                        Yüzme Teknik Kurul Üyesi Cenk UTKUOĞLU: 0533 247 23 22

 

 

TÜM İL TEMSİLCİLERİMİZE, TERTİP KOMİTELERİMİZE, KULÜP BAŞKANLARIMIZA, ANTRENÖRLERİMİZE, ÖZEL SPORCULARIMIZA, TEKNİK VE ORGANİZASYON KURUL ÜYELERİMİZE BAŞARILAR DİLERİM.

 

 

Birol AYDIN

Federasyon Başkanı