Anasayfa / Haberler / Özel Sporcular Şampiyonlar Liginde !!!

Özel Sporcular Şampiyonlar Liginde !!!

İtalya’nın Loano kentinde, 26-28 Ekim tarihlerinde düzenlenen genel kurulda, Türkiye’nin 12 Avrupa ülkesinin desteğiyle aday gösterildiğini, 22 delegasyonun tamamının oyuyla yönetim kuruluna girdiğini belirtti.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu olarak atletizm, masa tenisi, yüzme, futbol, voleybol, basketbol gibi 14 dalda 16 bin zihinsel engelliye spor yaptırdıklarını belirten Aydın, son 10 yıldır engellilere verilen desteğin spora da yansıdığını, zihinsel engelli sporcuların uluslararası şampiyonalarda çeşitli başarılar elde ederek dikkati çekmeye başladığını anlattı. Aydın, zihinsel engelli Türk sporcuların kayakta ve masa tenisinde dünya şampiyonu, atletizm ve yüzmede dünya ikincisi olduğunu vurgulayarak, daha önce evlerine kapatılan engellilerin ilgi gösterildiğinde neler yapabileceklerini en iyi şekilde gösterdiklerini kaydetti.
“Özel sporculara Avrupa kapıları tamamen açıldı”
Türkiye’nin 2013 yılında kayak dünya şampiyonası, atletizm avrupa şampiyonası ve basketbol dünya şampiyonası gibi büyük organizasyonları başarıyla yapmasının Avrupa’dan ve dünyadan takdir gördüğünü ifade eden Aydın, şöyle konuştu:

“Dünyaya Türkiye’deki engellilerin artık evlerine kapatılmadığını, spor sahalarına çıktıklarını gösterdik. Türkiye’nin ilk kez yönetim kurulu üyesi seçilmesinin en büyük sebebi 2013 yılındaki başarılı organizasyonlarımız. Seçimlerde 22 delegasyonun tamamını oyunu alarak 4 üyeden biri oldum. Böylece Türkiye engellilerde Avrupa’da ilk kez söz sahibi oldu.”

Aydın, daha önce uluslararası müsabakalara az sayıda branşta, az sayıda sporcuyla katılabildiklerini, Türkiye’nin yönetimde görev almasıyla tüm branşlarda daha fazla sporcuyla madalya için mücadele edebileceklerini belirterek, zihinsel engelli sporculara Avrupa kapısının tamamen açıldığını dile getirdi.

“Organizasyonların yerine biz karar vereceğiz”
Yönetim kurulunda kendisine Avrupa’daki organizasyonların hangi ülkede yapılmasının tayini görevinin verildiğini aktaran Aydın, “Artık Avrupa atletizm şampiyonası, masa tenisi şampiyonası ya da diğerleri nerede olacak biz karar vereceğiz. Biz, ’planlanan organizasyon için şu ülke uygundur’ diyeceğiz, kurulun vereceği nihai kararda bizim bu sözümüz etkili olacak” diye konuştu.

Aydın, yönetime girer girmez ilk işinin 2016 yılında özel sporcular atletizm şampiyonasını Türkiye’ye almak olduğunu kaydederek, daha çok katılımlı, birçok branşın bir arada olacağı organizasyonlar planladıklarını ifade etti.
Organizasyonların ülke tanıtımı için çok büyük fırsat olduğunu belirten Aydın, 4 yıllık görev süresince bu fırsatı en iyi şekilde değerlendireceklerini sözlerine ekledi.